Lietuvos karaimų istorijos labirintais

Birželio 10 dieną Rūdiškių gimnazijos 7a klasės mokiniai su klasės vadove Vita Patinskiene tęsė Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros projekto,,Lietuvos karaimų istorijos labirintais” veiklas ir dalyvavo edukacinėje išvykoje į Vilnių. Aplankėme karaimų kenesą, domėjomės karaimų istorija, kultūra. Sužinojome, kad daugelis Vilniuje gyvenusių karaimų buvo verslininkai, kariškiai, amatininkai, teisininkai ar aukšto rango valdininkai, įgiję aukštąjį išsilavinimą įvairiuose to meto universitetuose. Tad Vilniuje XX a. pradžioje jau buvo susibūręs gana gausus karaimų inteligentijos būrys, ir jie ėmė aktyviai rūpintis tautos tapatumo, kultūros, religijos ir kalbos išsaugojimu. 1913-1914 m. m. čia buvo leidžiamas žurnalas, kurio pagrindinis tikslas, kaip skelbė leidėjai, buvo gaivinti tautinę savimonę.  Kitas labai svarbus bendruomenės poreikis buvo turėti ir savo šventovę, nes padidėjus karaimų gyventojų Vilniuje skaičiui privatūs namai, kur paprastai vykdavo pamaldos, jau nebetalpino visų jose dalyvauti pageidaujančių žmonių. 1989 m. kenesa, esanti Liubarto gatvėje, grąžinta karaimų bendruomenei. Kita edukacija -,,Karaimiškų meduolių kepimas” Trakų krašto tradicinių amatų centre. Sužinojome, kad meduolių kepimo tradicija gyvuoja nuo viduramžių. Tai bene pirmasis konditerinis gaminys taip plačiai paplitęs ir išpopuliarėjęs visoje Europoje. Daugelyje šalių figūriniai meduoliai puošiami kalėdiniu laikotarpiu. Lietuvoje jie buvo kepami ne tik Kalėdų šventėms, bet ir kitų švenčių proga, prekiaujama turguose, jomarkuose. Kiekvienas kepėjas stengėsi suteikti meduoliams kuo patrauklesnę, įdomesnę formą, papuošti spalvotu glaistu. Stebėjomės, žavėjomės karaimų tauta,  išsaugojusia tikėjimą, kalbą, tautinę savimonę, istorinę atmintį. Per šimtmečius išgyvenę nemažai iššūkių, karaimai džiaugiasi, galėdami šiais metais dalintis kultūriniais klodais su plačiąja visuomene, stiprinti bendruomenės sambūvį ir kelti tautinę dvasią. Smagu domėtis kitų tautų kultūra, lyginti su sava, ieškoti, kas vienija tautas.

Vita Patinskienė, 7a klasės vadovė